• 10
  • EKİ
  • 0
Foto
Autor

Liposuction (Liposakşın) Nedir? Kimlere Yapılabilir? Süreç Nasıl Geçer?

   Obezite gibi fazla kilo problemi olmayan hastalarda bölgesel zayıflama yöntemiyle de zayıflayamayan bireylere vücutta bulunan fazla yağ dokusunun uzaklaştırılmasına ‘’liposuction’’ denir. Bu uygulama genellikle bel, kalça, karın, çene altı bölgesine uygulanmaktadır. Vücutta bulunan yağ hücre sayısı ergenlikten sonra artmaz yalnız kilo aldıkça hücre büyür. Liposuction yönteminde amaç kesinlikle kilo vermek değildir. Vücudun belli bölgelerinde biriken yağların alınması sonucu vücut kontörünün kusursuz hale gelmesi amaçlanmaktadır.

Liposuction Kimlere Yapılabilir?

   Liposuction, sağlık problemi bulunmayan 18 yaş üstü, yakın tarihte doğum yapmamış her bireye uygulanabilmektedir. Fakat diyabet, kalp rahatsızlığı bulunan bireylerde uygulama endikasyonu koymadan önce mutlaka gerekli tahlil ve muayeneler yapılmalıdır.

Liposuction Süreci Nasıl Geçer?

   Liposuction yöntemi genel olarak genel anestezi ile yapılır. Kısıtlı bölgelerde ise lokal anestezi yapılmaktadır. Operasyondan önce detaylı muayene sonucu hastanın istekleri ve doktorun kararıyla çizimler yapılır. Her ameliyatta olduğu gibi liposuction yönteminde de bazı riskler vardır. Riskleri erken dönem ve geç dönem komplikasyonları olarak 2’ye ayırabiliriz. Erken dönem riskleri; kanama, enfeksiyon, ameliyat bölgesinde şişme gibi komplikasyonlar görülebilir. Geç dönem riskleri ise ameliyat edilen bölgede bazı düzensizlikler görülebilmektedir.

   Liposuction ameliyatının süresi yapılacak bölgenin genişliğine göre değişmektedir. Hastayı aydınlatmak için zaman verilecek olursa 30 dk’ dan 4 saat arası zaman aralığı değişmektedir. Hastanın vücudundan alınabilecek yağ oranı da sınırlıdır. Hastanın kilosunun %6’sını geçmeyecek oranda yağ alınabilir. Örneğin; 80 kiloluk bir hastadan 4.8 kilo oranında yağ alınabilir. Ameliyattan sonra bir ay karına baskı yapmayan korse takılması önerilmektedir. Hasta işlemden 3 gün sonra duş alabilir, 7 gün sonra da hafif tempolu sporuna dönebilir.

Liposuction İşleminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

   Şu konuyu aydınlatmakta fayda var: ‘’Liposuction sonrası hastanın tekrar kilo almamasının garantisi yoktur.’’ İşlem sonrası hasta dikkatli beslenmeyi ve sporu yaşam tarzı haline getirmelidir. Bölgesel yağların yanı sıra sorunlu bölgede deri sarkması mevcutsa işlem sadece yağları alacak deri sarkmasına bir tesiri olmayacaktır. Yine doğum yapan kadınların karın duvarının sarkması liposuction yöntemi ile giderilemez.

Lazer Lipoliz Nedir? Liposuction İle Farkları Nedir?

   Lazer Lipoliz, yağ hücreleri zarlarının patlatılması yöntemidir. Bu yöntem fazla yağdan kurtulmayı sağladığı gibi çene altı, yüz bölgesi sarkıklığının giderilmesi amacıyla da yapılır. Lazer lipoliz ile aşırı koltuk altı terlemeye son verilebilir. Lazer lipoliz ile liposuction arasındaki en bariz fark liposuctionda yağ dokuları kanüller aracılıyla atılırken lazer lipolizde idrar yollarıyla atılmaktadır. İdrarla atılamayacak büyük yağ dokuları olduğunda liposuction yöntemi tercih edilirken, küçük yağ dokularında lazer lipoliz tercih edilmektedir.

Yorum (0)

Yorum Yazın