• 06
  • KAS
  • 0
Foto
Autor

Boyun Fıtığı Nedir? Boyun Fıtığının Belirtileri Nedir? Boyun Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

   Omurga, hareket kabiliyetimizi ve vücudumuzun dik durmasını sağlar. Omurga içindeki kanallardaki omurilik uzanırken, omurilik arasında bulunan boşluklardan, sinir kökleri çıkar. Bulunan bu sinirlerin hepsinin farklı görevi bulunmaktadır. Bir sinir elimizi parmaklarımızı açıp kapatmamızı, biri omuzumuzu hareket ettirmemizi diğeri ise el bileğimizi hareket ettirmemizi sağlar. Vücudumuzun boynumuzdan aşağı da kalan tüm vücut bölümlerinin elektriği de buradan geçmektedir. Ses tellerinin çalışması, vücut dengesi, dışkı kontrolünü sağlayan bütün elektrikler buradan geçmektedir.

Boyun Fıtığı Nedir?

   Omurlar arasında bulunan mevcut diskler özel bir, bağ dokusuna sahiptir. Bu omurgaların arasında bulunan disk denilen yastıkçıklar ağırlığın eşit olarak dağılmasını ve omurga dinamiğini sağlamaktadır. Boyun fıtığı, omur kemiklerinin arasında bulunan disklerin yırtılması sonucu veya parçalanması sonucu ortaya çıkmaktadır. 

Boyun Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

   Genelde kolda ağrı, reflekslerde azalma, kollarda his kaybı, uyuşma ve güçsüzlüğe yol açmaktadır. Omuriliğe bası yapan orta hat fıtıklarında omurilikte hasara bağlı dengesizlik ve ağrı oluşmaktadır.

Boyun Fıtığının Tanısı Nasıl Konulur?

   Boyun fıtığında ağrı çok şiddetlidir ve ansızın başlar. Boyun ağrısı pek belirgin olmayıp daha çok sırtta ve göğüste ağrı ve kasılmayla başlar. Sinire baskı yapılırsa uyuşukluk ve güç kaybı görülebilir. Çekilen MR,

Boyun Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

   Öncelikle tedavimizde hastamızı bilgilendirmekle başlıyoruz. Hastaya doğru duruş, oturma gösterilir. Hasta ağır yük taşımaktan kaçınmalıdır. Tedavi süresinde lokal ısı tedavisinden büyük fayda görmektelerdir. İlaç tedavisinde ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar kullanılmaktadır. Seanslar halinde fizik tedavi uygulanır. Akut dönemde ilk 3 gün boyunluk kullanılması hastayı rahatlatır ancak daha uzun süre boyunluk kullanımı boyun kaslarını zayıflatacağından tavsiye edilmez. Alanında uzman Fizik Tedavi Doktorlarımız ile boyunda itme, çekme, germe gibi hareketler yapılır. Boyun omuru çevresindeki kasları güçlendirmek için egzersizler önerilir.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

   Boyun fıtığı ameliyatının amacı omurilik ve burada çıkan sinirlerin sıkışıklığını giderirken bozulan anatomik yapıyı ve boyun omurgasının yük taşıyabilme fonksiyonunu yeniden kazandırmaktır. Böylece omurilik sinir yapısı rahatlatılarak omurganın fonksiyonunun yeniden kazanması sağlanır. 

Boyun Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

   Boyun fıtığında cerrahi yöntemle iyileşme oranı oldukça yükselmiştir. Hasta medikal tedaviden olumlu geri dönüş alamıyorsa cerrahi müdahale yapılmaktadır. Ameliyatlar çok büyük kesilerle yapılmamakta olup ameliyat 1- 1,5 saat sürmektedir.

Boyun fıtığı ameliyatı olan hastalar 10 gün içerisinde normal yaşantısına dönmektedir.

  • Taburcu olduktan sonra hasta bir hafta yatak istirahatinde bulunmalıdır. 
  • Hasta günde 6-7 kez temel ihtiyaçları için kalkmalı bunun dışında uygun pozisyonda yatmalıdır. 
  • Hasta ilk hafta tuvalet ihtiyacını klozet tuvalette gidermelidir. 
  • Sigara, alkol kullanılmamalıdır. Bunlar fıtık oluşumuna neden olur. Ayrıca yaranın iyileşmesini geciktirir. 
  • Taburcu olduktan bir hafta sonra günden güne arttırılarak yürüyüş yapılabilir.
  • Hasta taburculuğu sırasında verilen ilaçlar bir hafta süre ile kullanılmalıdır. 

Yorum (0)

Yorum Yazın