• 20
  • AĞU
  • 0
Foto
Autor

Meme Küçültme Ameliyatı (Göğüs Küçültme Ameliyatı) Reduction Mammoplasty

   Meme küçültme ameliyatı, göğüslerin vücut orantısına göre büyük olması sonucu yapılan işlemdir. Göğüs büyüklüğünün nedenleri arasında aşırı kilo alma, hamilelik, genetik faktörler olarak sıralayabiliriz. Hastalarımızın şikayeti genelde büyük ve iri göğüslü olan kadınların omuzlarındaki sütyen askısı baskısı ve izleridir. Büyük ve iri göğüslerin sarkması nedeniyle oluşan bel ve boyun bölgesi ağrıları da oldukça bireyi rahatsız etmekte ve fiziki duruşunu bile olumsuz etkilemektedir. Göğüs altındaki terlemeye bağlı dermatoz ve cilt hassasiyeti özellikle hastalarımızın yaz mevsiminde sıkça yakındığı şikayetlerdir.

   Vücut hatlarına göre orantısız olan göğüsler hem sırt ve boyun bölgesinde ağrılara sebebiyet vermekte hemde postur duruşu olarak adlandırdığımız kambur duruşa neden olmaktadır. Ayrıca sütyen askılarının omuzlara yaptığı baskı sonucu yara dahi yapabilmekte, meme altında dermatoz dediğimiz rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Bu nedenlere bakıldığında aslında meme küçültme ameliyatı sadece estetik amaçlı bir işlem olmayıp sağlık için yapılması gereken bir ameliyattır. 18 yaşından büyük düzenli adet olan her kadına bu işlem yapılabilir.

Meme Küçültme Ameliyatında (Göğüs Küçültme Ameliyatı) Süreç Nasıl İlerler?

   Detaylı ölçümler ve muayene sonucu vücut hatlarına göre gerekli küçültme oranları hesaplanır. Yapılan çizimler sonucu ortalama 2-3 saat süren ameliyat başlar. Göğüs küçültme ameliyatından sonra dren olarak adlandırılan içerden kalan kan, serum gibi atıkları dışarı alabilmek için ince hortumlar takılır. Bu drenler 24 – 48 saat sonra çekildikten sonra hasta taburcu edilir. Taburcu olurken ilk pansuman yapılır sporcu sütyeni 1-3 ay boyunca devamlı kullanılır.

Meme Küçültme Ameliyatında İyileşme Süreci Ne Kadardır?

   Ameliyat sonrası çok ciddi ağrılar olmayıp ağrı kesici ve antibiyotik kullanımına genelde 1 hafta devam edilmektedir. Kadının sosyal hayata dönüş süreci 48 – 72 saat arasında değişmektedir. Meme küçültme estetiği sonrasında ilk 10 gün dikiş yerleri belirgin olmasına rağmen iyileşme süreci oldukça hızlı olan bir ameliyattır. Meme küçültme amilatı sonrasında 10 gün içerisinde meme şekli oturur hastanın kendisine duyduğu özgüven artar.

Meme Küçültme Ameliyatında İz Kalıyor mu?

   Meme küçültme ameliyatında hastalara uygulanan farklı teknikler vardır. En sık kullanılanlar  ‘vertikal skar ‘ ve ‘ters T skar ‘ yöntemleridir. Ters T, meme küçültme ameliyatı sonrasında meme etrafınızda ve meme altınıza uzanan T şeklinde iziniz kalmakta olup, meme başındaki izler belli olmamakla beraber, zaman geçtikçe diğer izleriniz de cilt rengine döner fakat izler tamamen yok olan izler değildir.

   Vertikal skar göğüs küçültme ameliyatında sadece meme başı ve meme başından alta doğru uzanan daha kısa bir iz kalır ve bu izler ters T ye göre nispeten daha az belli olan izlerdir. Ancak bu teknik her hastaya uygulanabilen bir teknik değildir. Buna muayene sırasında karar verilmektedir.

Meme Küçültme Emzirmeyi Etkiler mi?

   Meme küçültme ameliyatında bir kısım süt dokuları alındığı için emzirme sırasında süt %20 daha az gelebilmektedir. Yalnız bu durum kişiden kişiye, göğüs yapısına göre değişebilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatında (Göğüs Küçültme) Sonrasında Göğüslerimiz Tekrar Büyür mü?

   Meme küçültme ameliyatı sonrasında memede tekrar bir büyüme söz konusu değildir. Ameliyata müteakip yakın tarihli hamilelikte bir miktar sarkma olabilir.

Meme Küçültme Ameliyatında (Göğüs Küçültme) Meme Kanseri Riskini Arttırır mı?

   Göğüs küçültme ameliyatının meme kanseri riskini arttırdığına dair herhangi bir kanıt yoktur. Aksine büyük göğüslü kadınları meme kanserine yakalanma riski daha fazladır. Bu sebeple meme küçültme ameliyatı meme kanseri riskini düşürdüğünü söylenebilir. 35 yaş üstü tüm kadınların yılda bir kez düzenli olarak mamografi ve meme muayenesi yaptırmalıdır. 

MEGAPARK HASTANESİ, SAĞLIKLI GÜNLER DİLER. EMİN ELLERDESİNİZ…

Yorum (0)

Yorum Yazın