• 27
  • AĞU
  • 0
Foto
Autor

Meme Cerrahisi

   Meme kanserinin tanı ve tedavisinde birkaç tıp alanının beraber çalışması hastaya en uygun tedavi yönteminin belirlenmesi açısından oldukça önemlidir. Hastanın yaşı, kanserin evresi pek çok noktaya dikkat edilerek tedaviye karar verilmektedir.

Meme Koruyucu Cerrahi Nedir?

   Lokal şartların uygun olduğu durumlarda tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemdeki amaç tümör ile birlikte etrafındaki sağlam dokunun bir kısmı daha çıkartılır. Koltukaltı lenf yayılımının yönetilmesi, ameliyat sonrası radyoterapiyle desteklenerek başarılı bir sonuç sağlanır.

Mastektomi

   Mastektomi işlemi, basit mastektomi , modifiye radikal mastektomi olarak 2’ye ayrılır. Kanserli bölgenin tüm meme dokusu ile çıkarılması işlemidir. Koltukaltı lenflerinin tutunmuş olduğu bölüme , lenflerin çıkarılması da eklenmesine modifiye radikal mastektomi adı verilir. İşlemin seçiminde kanserli hücrenin büyüklüğü, koltukaltı lenflerin durumları dikkate alınarak karar verilir. Bu yöntem kullanılarak yapılan ameliyatlarda kanserin tekrar nüksetmesi açısından meme koruyucu cerrahiye göre daha etkilidir. Bu yöntemle yapılan ameliyatlardan sonra radyoterapi uygulaması gerekebileceği gibi erken tanılarda buna gerek kalmayabilir. Hastanın ameliyat sonrası radyoterapi almasına engel bir durum var ise mastektomi yöntemi tercih edilir. Mastektomiye rağmen estetik düşünen hastalarda planlama Plastik Cerrahi ile koordineli olarak yapılmalı meme başının korunacağına karar verilmelidir.

Aksiller Sentinel Lenf Nodu Biyopsisi

   Meme kanserinin ilk yayıldığı bölge koltuk altı lenfleridir. Böylece koltuk altı lenflerde tutulum olup olmadığını bilmek hastalığın tetkik ve tedavisinde çok büyük önem arz etmektedir. Erken teşhiste hastanın koltuk altı lenf nodlarının tutumu daha az olabilmektedir. Kanser hücrelerinin uğradığı lenf ‘’sentinol nod’’ olarak adlandırılmaktadır. Bu lenfler ameliyatla nükleer tıp yardımıyla çıkartılır, patolog tarafından incelemeye tabi tutulur. Eğer ki kanser hücresi varsa cerrahi işleme tabi tutulur, yoksa erken dönemde olduğundan ilaç tedavisi tercih edilir. UNUTMAMAK GEREKİR Kİ ERKEN TANI HAYAT KURTARIR.

MEGAPARK HASTANESİ, SAĞLIKLI GÜNLER DİLER. EMİN ELLERDESİNİZ…

Yorum (0)

Yorum Yazın