• 24
  • EYL
  • 0
Foto
Autor

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti)

Çeşitli nedenlere bağlı olarak hem kadınlarda hem de erkeklerde karın duvarında sarkma sonucu tercih edilen operasyonlardan biridir.

Karın Germe Ameliyatı Nedir?

   Abdominoplasti, karın ve göbek ameliyat türlerinde en etkili olandır. Özellikle kadınlarda hamilelik sonrası sıkça görülen gevşeklik ve sarkmaların estetik cerrahi yöntemleriyle uygulanan basit bir operasyonla gerdirilmesi, düzgün bir görünüme kavuşması sağlanır. Bu sayede sarkmış olan deri görünümü ortadan kaldırılırken fazla yağlar alınması sonucu karın bölgesi düzleşir, karın altında bulunan çatlaklar ortadan kaldırılmış olur.

Karın Germe Ameliyatı Kimlere Yapılır?

   Karın bölgesinde fazla yağı olan diyet ve egzersizle cevap vermeyen, karın derisi sarkmasından şikayetçi olan bireylere yapılmaktadır. Özellikle bir ve daha fazla gebelik geçirmiş kadınlarda karın kaslarının fazla sarsması sonucu abdominoplasti tercih edilmektedir. Ayrıca işlem sırasında sıkıştırılan karın kasları, gebelik sırasında tekrar ayrılacağından, gelecekte gebelik planı olan hastalar işlem tarihini gebelik sonrasına ertelemeleri yararlarına olacaktır. Sezeryan dışında cerrahi işlem geçirmiş olan hastalar mutlaka doktorlarına geçirdiği işlemin ne olduğunu belirtmelidir. Bu abdominoplasti için risk oluşturabileceğinden doktorunuz size karın germe ameliyatını önermeyebilir. Abdominoplasti, görünümünüzü kusursuzlaştırır kendinize olan özgüveninizi arttırır.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Planlanır?

   Plastik cerrahiniz ilk muayenede karın bölgenizdeki yağların dağılımını belirleyecek ve cilt tonunuzu dikkatle gözden geçirecektir. Sigara, alkol kullanıyorsanız bunu mutlaka doktorunuza belirtmelisiniz. Başvuru sırasında doktorunuz size hangi anesteziyi yapacağını ve ameliyat hakkında detaylı bilgi verecektir. Genellikle genel anestezi yapılmaktadır.

Ameliyat Süreci Nasıl Geçer?

   Abdominoplasti, planlanan operasyonun büyüklüğüne bağlı olarak 2-4 saat arası sürmektedir. Karın germe ameliyatında cerrahi pubik bölgenin hemen üstünden bir kalça kemiğinden diğerine uzanan kesi açılır. Karın germe ameliyatında cerrah cildi kaburgalara doğru her iki bölgeyi karın duvarından ayırır ve karındaki kasları ortaya çıkarmak için geniş bir deri parçası kaldırılır. Karın kasları birbirine yaklaştırılır yeni pozisyona uygun olarak gergin bir şekilde dikilir. Bu şekilde karın duvarı sıkılaştırılır ve bel bölgesi daralır. Deri parçası ardından aşağıya doğru çekilir ve fazla deri alınır. Göbek için yeni bir delik açılır, göbek yeni yerine dikilir. Son olarak kesiler dikilir, cerrahi bölgede toplanması muhtemel sıvıyı engellemek için geçici bir tüp yerleştirilir.

Ameliyat Sonrası Süreç Nasıl Geçer?

   Ameliyat sonrası ilk birkaç gün karnınız muhtemelen şiş olacak hastada ağrı olabilir yalnız bu ağrılar ilaçlarla kontrol altına alınabilecek ağrılardır. İlk başta dik durmakta zorlansanız bile kısa bir sürede mümkün olduğu kadar kısa sürede yürümeye başlayabilirsiniz. Cilt dikişleri 5-7 güne alınır yalnız diğer dikişler cilt içinde eriyebilen dikişler olduğundan onların alınmasına gerek yoktur. Bazı hastalar 2 hafta sonra işe başlarken, bazı hastaların işine dönmesi 3-4 haftayı bulabilir. Egzersiz daha çabuk iyileşmenize yardım eder. Daha önce spor yapmayan hastalarda bile egzersiz yapmak şişliği azaltmak, kan pıhtısı ihtimalini düşürmek ve kaslara tonus özelliğini geri kazandırmada yardımcı olabilmek için şarttır. Ancak hasta dikiş bölgesini zorlamayacak egzersizler yapmalıdır. Cildinizdeki yara izleri iyileşirken ilk 2 ay daha kötüye gidiyor gibi görünebilir, bu gayet normaldir. Skarların düzleşmesi ve renklerin solması yaklaşık 9 ay hatta bir seneyi bile bulabilir. Hiçbir zaman tamamen ortadan kalkmasa da silik bir şekilde dikiş izi kalabilir. Ancak bu karının çok altında olduğundan görüntüsünden hastayı rahatsız edecek bir yerde değildir.

Yorum (0)

Yorum Yazın