• 07
  • EKİ
  • 0
Foto
Autor

Göbek Fıtığı Nedir? Göbek Fıtığı Nasıl Oluşur? Belirtileri Nedir? Göbek Fıtığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Göbek Fıtığı Nedir?

   Göbek fıtığı, göbek deliğinin içerisinde veya dış kısmında meydana gelen gözle görülür biçimde olan şişliktir. Bu şişlik nohut tanesi olabilirken, bir portakal tanesi büyüklüğüne kadar ulaşabilmektedir. Göbek fıtığı, gebelik döneminde oluşabileceği gibi gebelik sonrasında da ortaya çıkabilmektedir. Bazı hastalarda ise gebelik döneminde oluşan göbek fıtığının, gebelik sonrası kendiliğinden geçtiği görülmektedir.

Göbek Fıtığı Nasıl Oluşur?

   Göbek fıtığı oluşumu, göbek deliği normalde içe doğru iken, dışa doğru şişmesi sonucu göbek fıtığı belli eder. Fıtığın oluştuğu bölge, bebek anne karnındayken anneyle bebek arasında kan akımı görevini üstlenmiş olup bebek karın duvarına girdiği bölgedir. Dışarıdan bakıldığında göbekte bir şişlik mevcuttur.

Göbek Fıtığının Belirtileri Nedir?

   Göbek fıtığında bilinen en belirgin belirtisi oluşan şişliktir. Şişliğin dışında göbek deliğinin şeklinde bozulmalar da görülebilir.

Göbek Fıtığının Nedenleri Nedir?

   Fıtık, bebeklerde göbek bağının kesilmesinin ardından göbeğin tam kapanmaması sonucu oluşabilir. Yetişkinlerde ise aşırı kilo, karında su birikimi, hamilelik vb nedenler fıtık hastalığını tetiklemektedir. Bu hastalık daha çok yetişkin kadınlarda görülmektedir. Göbek fıtığının ağrı yapıp yapmaması diğer akıllara takılan önemli bir sorudur? Göbek fıtığı içinde ağrı mevcuttur. Özellikle fıtık sıkıştığında ağrı kendini belli etmektedir. Öksürme, ıkınma gibi durumlarda fıtığın sıkışma oranına göre ağrı artabilir.

Göbek Fıtığı Tedavi Yöntemleri Nedir?

   Göbek fıtığı, ameliyat ile kolaylıkla tedavi edilebilir. Ameliyat ile hasta kısa sürede sosyal yaşamına geri dönebilir. Göbek fıtığı ameliyatında yama yöntemi ile başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Bazı küçük fıtık ameliyatlarında yama yöntemi uygulanmamaktadır. Yama yöntemi yapılan ameliyatlarda tekrar etme noktasında daha büyük koruyuculuk oranına sahiptir. Ameliyat sonrası ağır kaldırılmamaya özen gösterilmelidir. Hasta günlük beslenmesine dikkat etmeli, ameliyat sonrası 2 gün bol su tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Yorum (0)

Yorum Yazın