• 17
  • EKİ
  • 0
Foto
Autor

Fıtıklar

Fıtık Nedir?

   Bireyin sosyal hayatını olumsuz olarak etkileyen fıtık çoğunlukla bağırsağın bir parçasının dışarı doğru çıkmasını ve deri altında şişlik yaratması olarak da tanımlanabilir.

Fıtığın Sebepleri Nedir?

  • Ağır yük kaldırmak,
  • Kronik öksürük,
  • Ikınma,
  • Gebelik,
  • Fiziksel güç gerektiren işler,
  • Hızlı kilo alıp, vermek,
  • Ameliyata bağlı kas kesileri, fıtığa neden olur. 

Fıtık Çeşitleri Nelerdir?

   Fıtığın pek çok türü bulunmaktadır. En sık karşılaşılan fıtıklar; karın, bel ve boyun fıtıklarıdır. Karın fıtıkları, kasık , göbek fıtığı olarak da adlandırılmaktadır. Karın fıtıkları tedavi edilmediğinde basınç nedeniyle büyür. Bu da tedavi şansını azaltır. Bel ve boyun fıtıklarında ise kişinin sağlığını olumsuz etkileyerek fıtık bölgesi haricinde bacaklarda his kaybı ve ağrıya sebep olur.

Karın Fıtığı Nedir?

   Karın fıtığı, karın duvarını oluşturan kasların zayıf bir noktadan karın boşluğuna doğru kaymasıdır. Fıtıklar kendiliğinden, herhangi bir travmaya bağlı olarak veya önceden geçirilen ameliyat bölgelerinde bulunan kesilerde de oluşabilir.

Kasık Fıtığı Nedir?

   Karın bölgesinin sağında ve solunda karın içi basıncın artması sonucu oluşan fıtık türüdür. Nedenleri; kronik kabızlık sonucu aşırı ıkınma, ağır kaldırma, erkeklerde prostat büyümesi, idrar yapmak için ıkınma bağırsağın bir bölümünün deri altında şişlik yaratmasını sayabiliriz. Fıtık riski prematüre erkek bebeklerde daha çok görülür. Aile de fıtık hastalığının yaygın olarak bulunması, aşırı kilolu olunması fıtık riskini arttırır. Daha önce fıtık geçiren kişilerde kasığın diğer tarafında da fıtık oluşma ihtimalini arttırır.

Göbek Fıtığı Nedir?

   Anne karnındaki bebeğin beslenmesini sağlayan 3 ana damar bulunur. Göbek fıtığı, doğumdan sonra bağlanarak etrafındaki kaslar tarafından kapanarak kuvvetlenen göbek bölgesinin zayıf kalması sonucu ortaya çıkar. Bebek ağladığı sırada oluşan bu fıtık şişerek görülebilir bir hal alır. İlk birkaç yıl fıtık kendiliğinden kapanabilir eğer kapanmazsa cerrahi müdahale ile alınabilir. Göbek deliğinin tam kapanmadığı ya da zorlandığı durumlarda göbek fıtığı oluşabilir. Yetişkin bireylerde göbek fıtığı şikayeti ile başvuranlar %8’lik oranı oluşturur. Prostat sorunu yaşayan erkeklerde, aşırı kilolu doğum yapmış kadınlarda, ağır kaldıran, kronik öksürüğe sahip bireylerde göbek fıtığı görülme riski daha fazladır.

Ameliyat Kesisi Fıtığı Nedir?

   Hastanın daha önce geçirmiş olduğu ameliyat kesilerinde oluşan fıtık türüdür. Ameliyat sonrası doku iyileşmesinin yetersiz olması, kesi dokusunun yıllar sonra zayıflaması ameliyat kesisi fıtığının nedenlerindendir. Birden fazla alanda gelişebilen kesi yırtıkları öksürürken, ıkınırken ve yara izinin olduğu bölgede şişme ile gözlenebilir. Böyle bir durum fark edildiğinde beklenilmemeli, cerrahi yöntemle fıtık alınarak kişi sağlığına geri kavuşabilmektedir.

Bel fıtığı nedir?

   Bel fıtığı, omurga üzerinde bulunan omurlar arasında gerçekleşmektedir. Omurga arasında bulunan omurları birbirine bağlayan ve esneklik veren, bağ dokusu görevini sağlayan diskler su kaybetmesi ile işlevini yapamamaya başlar. Bunun sonucunda bulunduğu konumundan çıkarak bel fıtığı oluşur. Bel fıtığı genellikle belin son 2 diskinde oluşur. Bu da bacaklarda ağrıya ve güçsüzlüğe sebep olur. Bel fıtığı cerrahi tedaviler dışında da tedavi edilir. Bunlar; egzersiz, fizik tedavi, istirahat, ,ilaç tedavisidir. Cerrahi tedavinin uygulandığı yöntem diskektomi yöntemidir. Ameliyat lokal, genel ya da spiral anestezi ile yapılmaktadır. İşlemin boyutuna, hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilir.

Boyun Fıtığı Nedir?

   Boyun fıtığı, omurga üzerinde bulunan diskler ile birbirine bağlıdır. Omurlar arasında bulunan jelimsi yapı disklerin hareket etmesini sağlamaktadır. Bazı durumlarda diskler arasında bozulma, zedelenme gibi durumlarda omurun arasından çıkarak sinirlerin ve omuriliğin geçtiği kanala doğru kaymaktadır. Bu durumda eklemlerde ağrı, sızlama ve güç kaybı görülmektedir. Çoğunlukla fizik tedavi ilaçla tedavi tercih edilmekte olup bu yöntemlere cevap vermeyen hastalarda diskektomi yöntemi ile cerrahi işlem yapılır. Hastalar 24 saati takiben evine döner.

Yorum (0)

Yorum Yazın