• 12
  • KAS
  • 0
Foto
Autor

Bel Fıtığı Nedir? Tedavi Yöntemleri Nedir?

Bel Fıtığı Nedir?

   Yetişkinlerin %80’i hayatlarında en az 1 defa bel ağrısından şikayet etmektedir. Bel ağrısı 30-70 yaş hastalarda daha çok görülmekte olup bel bölgesinde 5 tane omurga bulunmaktadır. Disk dediğimiz bu yapı yastık görevi görmektedir. Bahsettiğimiz bu yapı etrafındaki zarı yırtarak bulunduğu yerden dışarı çıkar ve omurilik, sinir kökü kanalına girmesiyle bel fıtığı oluşur.

Bel Fıtığı Neden ve Nasıl Oluşur?

   Diskin dış kılığının aşınması ve yırtılmasıyla iç kısım dışarıya doğru kayar ve sinirlere baskı yapması bel fıtığı olarak adlandırılmaktadır. Dış tabakadaki zayıflama ve yırtılma daha çok bel ağrısına neden olurken iç tabakanın dışarıya doğru kayması ve sinirlerine baskı yapması sonucu ‘’bel fıtığı’’ oluşmaktadır.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

   Bel fıtığı bulunan hastalarda bel ağrısı, bel bölgesindeki hareketlerde kısıtlılık, üst bacak kısmında ağrı,güçsüzlük, uyuşma gibi şikayetler görülür. Bahsedilen bu şikayetler uzun süre yol yürüme, ayakta kalma, öksürme gibi durumlarda şiddetlenebilir.

Bel Fıtığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

⦁ Başlangıç Safhasında Bel Fıtığında Neler Yapılmalı ? Nelere Dikkat Edilmelidir?

   Fıtıklaşmanın bacağa giden sinirlere yaptığı baskı esnasında oluşan ağrı başlangıç safhasını oluşturur. Bu nedenle hasta; 2 kiloyu aşan ağırlık kaldırmamalı, hastaların otururken bel bölgesinde boşluğu yok edecek kadar yastık koyulmalı, hasta yukarıya doğru uzanmamalı, yerden bir şey alacaksa çömelerek alması tavsiye edilir. Hastaya belini sıcak tutması, açık pencere kapı önünde durmaması tavsiye edilir. Hastalar stresten kaçınmalıdır unutulmamalıdır ki stres, bel fıtığı dahil bütün hastalıkların tetikleyicisidir. Hasta sanıldığının aksine sert bir yatakta değil kaliteli bir yaylı yatakta kendince rahat edeceği pozisyonda yatması uygundur.

⦁ Bel Fıtığı İlerlerse Ne Gibi Önemler Alınmalıdır? 

   Yukarıda bahsedilen uyarılara kas gevşetici ilaçlara rağmen ağrıda bir azalma olmuyorsa hastaya fizik tedavi uygulanabilir. İşlem mutlaka Fizik Tedavi Uzman doktoru tarafından uygulanmalıdır.

⦁ Ameliyat Gerektiren Durumlar Nelerdir?

   Devam eden sürekli bir ağrı varsa veya MR filminden bir parça diskin koptuğu tespit ediliyorsa çözüm cerrahi müdahaledir. Bel fıtığı ameliyatındaki amaç disk üzerindeki basıyı azaltmaktır.
Cerrahi tedaviler 3’e ayrılır. Bunlar: 

⦁ Açık Distetkomi

   Genel anestezi altında hasta yüzüstü pozisyonda işlem gerçekleştirilir. İşlem fıtık bölgesi üzerindeki 3-5 cm’lik kesi üzerinden yapılır. Kas dokusu etkilenmiş diskin üzerinde bulunan kemiklerden sıyırılır. Ekartör olarak adlandırdığımız aletle kas ve deri cerrahi bölgeden uzaklaştırılarak cerrahın omurgayı ve diski daha rahat görmesi amaçlanır. Daha iyi bir bakış açısına sahip olabilmek için kemik ve ligamentler ortadan kaldırılarak sinir kökünü zedelemeden bozulan diske dikkatlice erişim sağlanır. Cerrah, çıkıntı yapan disk parçalarını ortadan kaldırır. Günümüzde pek tercih edilen bir yöntem değildir.

 ⦁ Mikrodiskektomi

   Bu işlem genelde epidural anestezi veya genel anestezi ile operasyon mikroskopuyla cerrahi gölge 25 ila 45 büyütme alanında yapılır. 1 – 1,5 cm’lik kesi atılır, kas dokusu daha az sıyırılarak daha iyi görüş sağlanmaktadır. Bu da hastanın acı duymayarak daha rahat olmasını sağlar. Ameliyat sırasında kullandığımız mikroskop dokuların daha büyük görünmesini sağladığından komplikasyon olasılığını azaltarak damarların ve sinirlerin daha net görünmesini sağlar.


Gelişen teknoloji ile bel fıtığı ameliyatları korkutulacak ameliyatlar olmayıp hastalar ağrısız rahat bir şekilde hayatlarına geri dönmektedir.

 

 

Yorum (0)

Yorum Yazın